בית > אירועים מיוחדים > אמנים בעקבות אמנים

אמנים בעקבות אמנים


פרויקט אמנות פלסטית חדש לשנת 2013

דו-שיח חזותי של האמנית הירושלמית, עינת עריף-גלנטי, עם עבודותיה של אנה טיכו בבית טיכו במסגרת מנופים 2013.

התצוגה היא חלק מאשכול תערוכות שיוזמת הזירה הבינתחומית, המהוות דו-שיח בין אמנים ירושלמיים ותיקים וברי השפעה לבין אמנים ירושלמיים עכשוויים.

עבודותיה של עריף-גלנטי יתייחסו לציורי הפרחים של טיכו ממספר היבטים המשורגים זה בזה: פלטת הצבעים שלה, הלך הרוח האופטימי, אסקפיסטי ומשוחרר שניכר ביצירות אלו, התייחסות אל הזמן החולף. אצל טיכו הוא בא לידי ביטוי בהיטשטשות הראיה והבחירה בצבעים העזים, התייחסות לעין האירופאית המסונוורת מהאור הירושלמי, ויצירת היפוך מסויים: העין הירושלמית והמסונוורת העכשווית שכמהה אל האור האירופי, הדבר יבוא לידי ביטוי בשימוש באור מקומי ובצמחיה מקומית תוך בניית בימות של אגרטל עם פרחים וחרקים, הנשען על מסורת ציורי הטבע הדומם.

בתערוכה יוצגו עבודותה של אנה טיכו, צילומיה של עריף-גלנטי, לצד עבודת הווידאו שלה  "פלסטיק צומח דומם" וכן מיצב פיסולי מרכזי ובו כד פרחים עמוס בצמחיה מקומית, חרקים ופירות שחלקם עשויים פלסטיק וחלקם אורגניים. תהליכי הרקב של הצמחיה המקומית החיה והאופטימית יהדהדו לסממני הזמן החולף שיתקיימו לכל אורך התערוכה. לאט לאט הפלסטיק ילך ויבצבץ מתוך האורגני והוא ישאר הדבר היחיד ה"יפה", השלם. כך שאלות על הזמן החולף יזכו לתמיכה על ידי שאלות הקשורות בזמן ההווה, בתרבות הצריכה והשכפול ובקודים האסתטיים שאנו מבקשים.

ביום שני, היום המוקדש לאיזור בית טיכו ב'מנופים', יתקיים שיח גלריה שבסופו יווצר הדהוד נוסף לתערוכה החוצה, כמיצג משותף לאמנית ולמשתתפי שיח גלריה – נצא לשתילת פרחי פלסטיק שיקיפו את ערוגות בית טיכו וישארו שם עד שיגנבו, יעלמו, יושחתו או במקרה האופטימי: עד שהתערוכה תרד, כחודשיים לאחר מכן.

המיצב יתייחס לשתילת האורנים שמעל, מדיניות שתילה שהפכה את שטחי האדמה שתחתיה באופן פרדוקסלי למדבר. מדבר שיכול לייצר מצע סוריאליסטי לצמיחה ובו יכול "לחיות" רק פרח מלאכותי.

ניהול אמנותי של הפרויקט: גיא בירן

 01-Einat Arif-Galanti-2013