בית > אירועים מיוחדים > קופסה שחורה #5

קופסה שחורה #5


פרויקט "קופסה שחורה" הוא יוזמה עצמאית המבקשת לכבוש את המרחב הציבורי. למשך עשרה ימים מופשטים עשרות שלטי חוצות מוניציפליים בעיר מפרסומות ובמקומם מתנוססות עשרות יצירות של אמנים ואמניות. זו השנה החמישית שבה ״קופסה שחורה״ מזמינים את היוצר והצופה למסע משותף בו האמנות יוצאת מהמרחב המוזיאלי הסגור והאקסלוסיבי אל הרחוב. בכך אנחנו מציירים מרחב אמנות חדש כשהצופה חי בתוכו ושותף לו. הדימויים החדשים המפוזרים בעיר יוצרים אוטונומיות חדשות: מובלעות בלתי צפויות המאתגרות ושוברות את שגרת התנועה במרחב העירוני.

box4

נקודת המוצא לתערוכה השנה היא ההיסטוריה המקומית או נכון יותר האופן בו מציגים לנו אותה. תהינו על הסיבות והדרכים בהן בוחרים לספר ולפרש לנו את ההיסטוריה. מה זוכה לדגש ומה נועד להשכחה, וכיצד כל אלה משמרים את השליטה בעיצוב הזיכרון הקולקטיבי. חילקנו את ירושלים ל-14 אזורים כשכל אמן התמקד באזור אחר, חקר אותו והתייחס אליו בעבודותיו ולבסוף הציב את היצירות בשלטי החוצות של אותו האזור.

השאיפה הייתה להציג נרטיבים היסטוריים נוספים שלעיתים מתעמתים ולעיתים משלימים, אבל בתקווה מעשירים את התמונה הכללית. 

המטרה של ריבוי הממצאים, האירועים ונקודות המבט היא הרצון להפרות את החשיבה, לזמן מרחבי משמעות חדשים ולשמש כלי ביטוי לקבוצות אוכלוסיה מוחלשות שגם להם נרטיב או אמת היסטורית אך קולם לעיתים קרובות לא מושמע. 

לצורך כך ארכיוני הצילום של מוזיאון ישראל ומגדל דוד פתחו בפניינו אפשרות לשימוש בחומרים הנמצאים בהם. 

מכלול העבודות מהווה פספיס המורכב ממבטים שונים ודרכי התייחסויות שונות. חלק מהאמנים בחרו לנבור בהיסטוריה האישית או המשפחתית שלהם ודרך הפרט להעיד על הכלל. חלק מהאמנים כיוונו זרקור למקומות לא מוכרים והציפו היסטוריה נשכחת או מושכחת. היו מי שהחליטו לעצב מחדש רגעים היסטוריים ולטשטש את הגבול שבין זיכרון מתעד לזיכרון יוצר. 

 

 

אמנים משתתפים: 

חן בן שטרית, תמר לב-און, יואב חורש, שי זילברמן, אלה ספקטור, דוד עדיקא, שמעון לב, נטע לאופר, שבתאי פינצ׳בסקי, אהרון פז, הדר מיץ, מעין סופיה ויסטוב, יהושע בורקובסקי, יהודית קפלן, עודד ברנח, אורי גרשוני ושי עבאדי.

 

צוות "קופסה שחורה":

אסף כהן ויצחק מזרחי יוזמים ואוצרים 

עיצוב גרפי: אוהד חדד

עיצוב חלל: דניאל נחמיאס 

 

לפייסבוק